Vývoj role Scrum Mastera

Během pěti let podpory týmů při zavádění Agile jsem se setkal více než 50 Scrum Mastery. Lidi, kteří byli do této role nominováni, a kteří se museli v této pro ně nové roli najít.

graf scrum master

Bylo zajímavé sledovat, jak každý z nich procházel stejnými fázemi, přestože pracovali v různých odvětvích, lokalitách nebo byly dokonce i jiné národnosti.

Zavedení Agile však bylo vždy úspěšné, když za ním stáli právě lidé, kteří nebyli svázáni následky. Lidé, kteří raději ptali na odpuštění a ne povolení. Scrum Masteři, kteří nechtěli změnit všechno najednou, ale raději postupně po malých krocích. V iteracích.

Rok I

V organizaci, která začala se zaváděním agilních praktik, začíná Scrum Master se zaměřením na proces, tým a nástroje. V prvním roce můžete vidět Scrum Mastery nejčastěji pořádat setkání, ptát se na problémy týmu a snažit se pomoci týmu je vyřešit. Často stojí před Kanban tabulí a identifikuje, zda je aktuální. Počítá Burndown grafy. Snaží se pomoci týmu zlepšit se prostřednictvím retrospektiv. Komunikuje s produktovým vlastníkem při přípravě následujících iterací.

V prvním roce se Scrum Masteři přirozeně soustředí na slovo Scrum v názvu jejich role.

A v prvním roce velmi často schytávají rány od všech. Mnohé to demotivuje, není jednoduché neustále bojovat s problémy. V prvním roce je všude slyšet: „Nedá se, u nás je to jinak, u nás je tak.“

Rok II

Jen pár z nich právě tento neustálý boj posune dál. Od kontrolora k agentovi změny, Scrum Masterovi, který změnu designuje a činí realitou.

Scrum Masteři na této úrovni hledají informace, inspirují se i jinými společnostmi v okolí. Snaží se Agile přizpůsobit firmě a hledají schůdná řešení. Ve druhém roce někteří z nich přejdou od mentorování ke směřování lidí. O Agile nejen mluví, více se stávají skutečnými příklady sebedisciplíny, podpory a zlepšování se.

Ve druhém roce je už mnohem více slyšet: „A co kdyby, jak bychom mohli, kdo by to mohl udělat…“

Rok II + x

A co později? Co se děje se Scrum Masterem po několika letech?

Scrum Masteři se na této úrovni často setkávají a vytvářejí komunitu Scrum Masterů, kteří mění firmu a její kulturu zevnitř. Nebojí se komunikovat s lidmi i se senior managementem o nejtěžších výzvách. Nebojí se i proto, že mají nejen názory, ale fakta, čísla a hlavně akční plán na odstranění problémů. Nežádají o změnu, sami ji navrhují.

Pomoci jim mohou praktiky z jiných oblastí, jako např. A3 Thinking nebo Lean Change.

I proto je v takových organizacích slyšet: „Proč máme tento problém? Jak jej odstraníme v krátké době? A jak ho odstraníme nadobro?“

Scrum Masteři se soustředí na slovo „Master“.

Na závěr

Pan Marcel Miklúš během konference ScrumImpulz 2014 řekl v diskusi na konci konferenice zajímavou větu, kterou bych rád parafrázoval:

Komplikované věci jsou komplikované, protože je komplikovanými dělají komplikovaní lidé, místo aby je nekomplikovaně řešili.

Jsem přesvědčen, že v této větě je skrytý návod, jak nedělat ze zavedení změny strašáka. Namísto nekonečné diskuse raději udělat malý krok dále třeba za cenu omylu.

Dobrý Scrum Master se takový krok nesmí bát udělat. Dobrý manažer mu musí dát prostor a zároveň i stát za zády. Nebo raději si ptát odpuštění než povolení.

Agile transformaceKulturaScrum MasterScrumImpulz

Mohlo by vás zajímat

Jak správně uchopit roli Scrum Mastera

Jak správně uchopit roli Scrum Mastera

Při Agile transformaci nový Scrum Master často uchopí svoji roli nesprávně. Jak se stát dobrým Scrum Masterem, který...

Podrobnější pohled na roli Scrum Mastera

Podrobnější pohled na roli Scrum Mastera

Jak se stát lepším Scrum Masterem a co se od této role očekává v agilním týmu....

Novinky

Naše Agiloviny

Nenechte si ujít výběr toho nejlepšího z Agile, s čím se setkali naši mentoři. Nejen ze světa produktů, vývoje, tipů a triků, ale občas i humoru. Posíláme pravidelně jednou za čas  #QualityOverQuantity

Poslat na

zpracováním osobních údajů

Děkujeme