Domů / Retrospektiva
V tradičním projektovém managementu se na konci projektu připraví post mortem, což je v podstatě souhrn poučení pro další projekty. Nevýhodou je, že pro ukončený projekt už tyto rady nejsou nápomocné.
Retrospektiva je pravidelným setkáním týmu na konci každého sprintu, během něhož tým prodiskutuje, co funguje dobře a jak pracovat lépe a vybere si nápady pro realizaci v následujícím sprintu.
Cílem retrospektivy je průběžná identifikace omezení a zlepšení. Setkání moderuje Scrum master a trvá typicky 1 hodinu.
Agenda správné retrospektivy by se měla skládat z těchto aktivit:
Retrospektiva má být přijemnou aktivitou. Doporučuje se připravit příjemné prostředí a občerstvení. Někdy je vhodné udělat retrospektivu mimo firmu, především pokud jsou v týmu konflikty. Změna prostředí pomůže soustředit se na vnitřní problémy bez vyrušování.
Retrospektiva není jen o sesbírání nápadů, ale především o jejich realizaci. Agenda dobré retrospektivy se skládá z těchto základních částí:
Nejjednodušší a nejčastěji používanou technikou pro retrospektivu je Dobré-Lepší.
Najjednoduchšou a najčastejšie používanou technikou pre retrospektívu je Dobré-Lepšie.
Star Fish, Mad sad glad, 6 thinking hats, 4L, Start Stop Continue, The Wheel of Change, Speed Boat, PMI, Reveat Avoid, WWW, KALM, DAKI.
Pokud potřebujete evidovat nápady, mít možnost vybrat si techniku retrospektivy nebo je váš tým distribuovaný, použijte ScrumDesk Start! a jeho integrovanou podporu pro retrospektivy.
Je chybou, když se tým vrhne na realizaci nápadu bez hlubší úvahy. Změny, které jsou takto realizované, většinou způsobují zmatek a potřebu jiné realizace, čímž se tým dostane do smyčky bez skutečného výsledku.
Vývoj v managementu změn přinesl agilní postupy i do tohoto odvětví. Lean Change Management autora Jasona Littlea je přístup, který zavádí změny iterativním přístupem v rychlých smyčkách s měřením výsledku.
Každý problém se řeší v těchto krocích
Každá změna má svoji cenu. Pokud je změna velká, její realizace trvá dlouho a znamená chaos a odpor. Realizace změny tak může být dlouhá a hluboká s velkými dopady.
Model velké změny (Satirové model změny)
Změny v agilním projektu
Pravidelnost retrospektivy znamená i častou realizaci malých změn. To pomáhá zmenšit dopady změn, jejich častější vyhodnocování a výběr dalších změn pro realizaci.
Retrodesk v ScrumDesku
Nenechte si ujít výběr toho nejlepšího z Agile, s čím se setkali naši mentoři. Nejen ze světa produktů, vývoje, tipů a triků, ale občas i humoru. Posíláme pravidelně jednou za čas #QualityOverQuantity