Domů / Blog / Produktivita. Proč ji vědomě snižujeme?
Peter přišel na trénink o Agile s konstruktivním pesimismem. Jak se později vyjádřil, očekával další „nalévárnu“ slibů a přání managementu. A když v seznamu spatřil položku „Zvýšit produktivitu“, hned věděl, že je zle.
Ne proto, že by se bál pracovat produktivněji. Jen toho už měl plné zuby. Protože pracuje na doraz. Nejen on, ale všichni v týmu. Všichni ve firmě. Od prvního po třinácté patro.
Z práce pravidelně odchází večer v 19:00 s pocitem viny, že tak brzy opouští loď s kolegy. Obdivoval jsem ho pro jeho pocit sounáležitosti. To ‚časné‘ odcházení domů ho mrzelo, ale tělo to jednoduše po 12hodinové šichtě už několik měsíců po sobě nezvládalo. A do toho přišlo nějaké školení a zavádění Agile, přičemž jedním z cílů je produktivita. Bylo jasné, že mělčina je na obzoru.
Tak jako vždy, i nyní jsem ozřejmoval klíčové rozdíly Agile oproti tradičním přístupům.
Prvním rozdílem je přístup k pracovní době agilního týmu. Na jeden pracovní den si agilní týmy počítají často 6 pracovních hodin. Někteří dokonce méně, pouhé 4 hodiny. Např. Scrum Masteři se potřebují postarat o tým. Testeři potřebují zkontrolovat test labu, testů, atp.
Peter spolu s kolegy na to reagovali větou: „Tak tohle by sice bylo hezké, ale u nás to možné nebude.“ A opět zde byl i zaražený management právě zjišťující, že Agile produktivitu dokonce sníží. HUH?
O jaké produktivitě se ale bavíme? O skutečné produktivitě? Nebo ‚produktivitě‘ dosažené za cenu výrazných přesčasů?
Když jsme s lidmi prošli jejich bolístky, v podstatě jsme se opět dostali k problémům, které se opakují především ve větších firmách. Bez rozdílu lokality, národnosti majitelů, oboru.
Trpíme možná i proto, že:
A tak makáme, makáme, makáme, ale výsledek se nepoužívá. A tak trávíme čas v práci. A tak jsme vyhořelí a unavení.
Chtít víc a víc a víc po lidech neznamená dostat víc a víc a víc.
Začněme tím, že pracujeme na tom, co si vybereme, ne na tom, co na nás tlačí. Tento druhý rozdíl – „pull“ režim, změní nejen proces, ale i lidi v týmu, produkt, ba dokonce byznys a často i klienta.
A přidejme k tomu možná ten podíl 6/8.
Co si vyberete z dnešního seznamu úkolů a co vynecháte vůbec?
Jak správně psát požadavky v Agile? Vyvarujte se typických chyb při psaní user story....
SAFe nevyřeší žádný z vašich problémů, ale ukáže vám všechny, které máte....
Lidé chtějí být lepší Retrospektiva je jednou z nejdůležitějších a zároveň nejvíce podceňovaných ceremonií...
Nenechte si ujít výběr toho nejlepšího z Agile, s čím se setkali naši mentoři. Nejen ze světa produktů, vývoje, tipů a triků, ale občas i humoru. Posíláme pravidelně jednou za čas #QualityOverQuantity